Boardwalk Empire (2010) me Titra Shqip: Sezoni 1

Sep. 19, 2010
Vlerësimi juaj: 0
10 1 votë


Sezoni i parë i serialit televiziv HBO Boardwalk Empire u shfaq premierë më 19 shtator 2010 dhe përfundoi më 5 dhjetor 2010. Seriali u krijua nga Terence Winter dhe i bazuar në librin Boardwalk Empire: The Birth, High Times and Corruption of Atlantic City nga Nelson Johnson. I vendosur në Atlantic City, Nju Xhersi, gjatë epokës së Ndalimit, seriali luan Steve Buscemi si Enoch “Nucky” Thompson, një figurë politike që u bë e njohur dhe kontrolloi Atlantic City, New Jersey, gjatë periudhës së ndalimit të viteve 1920 dhe 1930. Sezoni i parë zhvillohet midis janarit dhe nëntorit 1920, duke filluar me fillimin e ndalimit kombëtar dhe duke përfunduar me zgjedhjet presidenciale të vitit 1920.

Episodi i parë, me një kosto përfundimtare prej 18 milionë dollarësh, u drejtua nga Martin Scorsese dhe ishte episodi pilot më i shtrenjtë i prodhuar në historinë e televizionit.

Sezoni i parë u prit me lavdërime të përhapura, veçanërisht për stilin e tij vizual dhe saktësinë historike. Në faqen e internetit të grumbulluesit të rishikimeve Metacritic, sezoni i parë shënoi 88/100 bazuar në 30 komente, duke treguar “lavdërim universal”. Instituti Amerikan i Filmit e cilësoi Boardwalk Empire një nga dhjetë “programet televizive më të mira të vitit”.

Shpërndarë0