Waco (2018) me Titra Shqip

Waco (2018) me Titra Shqip

Jan. 24, 2018
Vlerësimi juaj: 0
7.5 2 vota

Sezone dhe episode

1Sezoni 1 Jan. 24, 2018
10

Regjizori

Aktorët

Michael Shannon isGary Noesner
Gary Noesner
Taylor Kitsch isDavid Koresh
David Koresh
Rory Culkin isDavid Thibodeau
David Thibodeau
Paul Sparks isSteve Schneider
Steve Schneider
Andrea Riseborough isJudy Schneider
Judy Schneider
Shea Whigham isMitch Decker
Mitch Decker
Melissa Benoist isRachel Koresh
Rachel Koresh
Julia Garner isMichele Jones
Michele Jones
Camryn Manheim isBalenda Thibodeau
Balenda Thibodeau
John Leguizamo isRobert Rodriguez
Robert Rodriguez

Video trailer

Përshkrimi i Filmit

Waco është një miniserial që rindërton ngjarjet që ndodhën në vitin 1993 në Teksas, kur ATF dhe FBI rrethuan selinë e një komuniteti fetar, i akuzuar si një kërcënim potencial për sigurinë kombëtare. Zhvillimi i kushton vëmendje të veçantë dy personazheve kryesore, një predikues të paqartë dhe një negociator që synon të shpëtojë numrin më të madh të jetëve, duke përfituar nga rasti për të menduar për rreziqet e diktuara nga përhapja e armëve të zjarrit dhe ndërhyrja me çdo kusht, gjë që minon funksioni i diplomacisë.

 

 

Waco – Për çfarë bëhet fjalë?

Gary Noesner (Michael Shannon) është një negociator i FBI-së, një strateg i aftë me synimin kryesor për të kontrolluar humbjet, edhe në situatat më të dëshpëruara, kur autoritetet shtyjnë për veprim të shpejtë dhe pala tjetër nuk ka asgjë më shumë për të humbur. Natyra e tij e bën atë të përplaset hapur kundër një sistemi të natyrës ndërhyrëse, duke e shndërruar në një njeri kundër të gjithëve, aq sa ka mosmarrëveshje edhe me Edgar J. Hoover, kreun e FBI-së, i cili ka shumë respekt për të, pavarësisht duke pasur një pamje të ndryshme.

David Koresh (Taylor Kitsch) është guru i diskutueshëm i një komune fetare që u zhvillua në malin Carmel, pranë qytetit të Teksasit të Waco. Ai numëron afërsisht njëqind e pesëdhjetë ndjekës – të quajtur Davidianët – i mahnitur plotësisht nga karizma e tij e lindur si një profet i ri që i njeh shkrimet e shenjta nga brenda. Midis tyre, Steve Schneider (Paul Sparks) është efektivisht dora e tij e djathtë, pavarësisht se marrëdhënia midis Koresh dhe gruas së tij Judy (Andrea Riseborough) e vendos atë në një pozicion të vështirë për t’u pranuar. Përveç kësaj, komuniteti ka përqafuar së fundmi një të sapoardhur: David Thibodeau (Rory Culkin), një djalë që i afrohet shpejt fatit të shumë të resë Michelle Jones (Julia Garner).

 

Rrugët e Gary Noesner dhe David Koresh do të ndërlidhen kur në shkurt 1993 ATF – Byroja e Duhanit, Alkoolit dhe Armëve të Zjarrit – vendos të hyjë në selinë Davidiane pa asnjë paralajmërim, pasi ka marrë informacionin – të gjitha për t’u verifikuar – se atje brenda ka sasi të mëdha armësh zjarri.

Pas një të shtëne të përgjakshme, që lë të dy palët të vdekur dhe të plagosur në fushë, fillon një rrethim i gjatë, gjatë të cilit çdo përpjekje për të hyrë në negociata për të formuluar një marrëveshje dorëzimi duket e destinuar në mënyrë të pashpresë të rrëzohet, mes shpërndarjes së informacionit të rremë që ata diskreditojnë. Davidianët më shumë seç duhet dhe premtimet e paplotësuara i trazojnë njerëzit. Duke qenë kështu, angazhimi i jashtëzakonshëm i Noesner mund të ishte i kotë, edhe sepse ditët kalojnë dhe eprorët e tij shohin një zgjidhje paqësore që po largohet, të bindur se e vetmja zgjidhje për të gjurmuar Davidianët qëndron në përdorimin e forcës.

Waco (2018) me Titra Shqip
Waco (2018) me Titra Shqip
Waco (2018) me Titra Shqip
Waco (2018) me Titra Shqip
Waco (2018) me Titra Shqip
Titulli origjinal Waco
Vlerësimi TMDb 7.6 96 vota
Transmetuar në dt: Jan. 24, 2018
Përfunduar në dt: Feb. 28, 2018
Sezone 1
Episodet 6
Kohëzgjatja mesatare 42 minuta
Shpërndarë0

Tituj të Ngjashëm

Mayans M.C. (2018) me Titra Shqip
Rebelde (2022) me Titra Shqip
The K2 (2016) me Titra Shqip
Driven (2018) me Titra Shqip
Inventing Anna (2022) me Titra Shqip
Mare of Easttown (2021) me Titra Shqip
Hawkeye (2021) me Titra Shqip
Summertime (2020) me Titra Shqip
See (2019) me Titra Shqip
The Legend of Korra (2012) me Titra Shqip
Baby (2018) me Titra Shqip
Sky Rojo 2021 me Titra Shqip