Vikings (2013)

Vikings (2013)

Mar. 03, 2013
Vlerësimi juaj: 0
10 5 vota


Sezone dhe episode

6Sezoni 6 Dec. 04, 2019
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
5Sezoni 5 Nov. 29, 2017
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
4Sezoni 4 Feb. 18, 2016
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
3Sezoni 3 Feb. 19, 2015
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
2Sezoni 2 Feb. 27, 2014
1Sezoni 1 Mar. 03, 2013

Regjizori

Michael Hirst
Regjizori

Aktorët

Alex Høgh Andersen isIvar the Boneless
Ivar the Boneless
Marco Ilsø isHvitserk Lothbrok
Hvitserk Lothbrok
Peter Franzén isKing Harald Finehair
King Harald Finehair
Danila Kozlovsky isPrince Oleg of Novgorod
Prince Oleg of Novgorod

Video trailer

Përshkrimi i Filmit

Një sagë epike e ndezur që, midis historisë, legjendës dhe fantazisë, rrëfen shfrytëzimet e aventurierit guximtar Viking Ragnar Lothbrock dhe pasardhësve e tij të shumtë, të shtyrë nga një etje e pandalshme për dije, fuqi dhe aventurë për zbulimin e vazhdueshëm dhe pushtimin e tokave të reja dhe popujve të rinj., në një luftë të pashtershme midis gjakut dhe shpirtit, nderit dhe ambicies, detyrës dhe pasionit, besnikërisë dhe tradhtisë, vdekjes dhe shpengimit.

Nga skenarët e mjegullt dhe të egër të pyjeve Nordike në gjykatat e kushtueshme dhe të pahijshme të Britanisë dhe Francës, një udhëtim gjithëpërfshirës prapa në kohë kryhet së bashku me personazhet, në një epokë të zhytur në dhunë dhe misticizëm, në të cilën duket se njerëzit dhe perënditë ecin krah për krah për të luftuar për fatin e botës.

 

 

Vikings (2013) – Për çfarë flet?

Në vitin 793 pas krishit., në një fushë beteje të paspecifikuar në Detin Baltik, dy luftëtarë trima, tani të rraskapitur, po luftojnë kundër të mbijetuarve të fundit të një fisi armik dhe duke ndihmuar njëri-tjetrin, ata arrijnë të mposhtin kundërshtarët me pak vështirësi. Një nga këta është Ragnar Lothbrock i ri dhe i patrembur, i cili, para se të ndjekë vëllain e tij dhe të braktisë kufomat e shokëve të tij në tufat e korbave, merr një vizion të perëndisë Odin, i cili zbret nga qielli së bashku me Valkyries për të marrë shpirtrat e luftëtarëve më heroikë për Valhalla.

Tashmë me sekuencën e saj makabre të hapjes, Vikings deklaron pikat kryesore në të cilat bazohet rrëfimi: nga njëra anë një rindërtim i papërpunuar dhe i pa ëmbëlsuar i brutalitetit tipik i atyre popujve që jetuan me plaçkitje dhe brutalitet, nga ana tjetër prirja që përzien në mënyrë të paqartë realitetin dhe mitin, duke u kënaqur me futjen e shfaqjeve dhe sinjaleve misterioze që kujtojnë misticizmin e fortë të kohës.

Këtij binomi konstant i shtohet edhe tema e tretë kryesore kryesore e serisë, që është marrëdhënia komplekse dhe konfliktuale midis dy vëllezërve, emblematikë e rivaliteteve dhe zilisë që kalon përmes shoqërisë vikinge: një shoqëri që në një farë mënyre është moderne dhe e evoluar, por për aspekte të tjera të ngurta dhe hierarkike, të mbështetura nga ligje të rënda dhe të thjeshta dhe të lidhura me traditat dhe ritet e përgjakshme, të cilat shënojnë jetën e përbashkët dhe stinët.

Banorët e fshatit të ftohtë Skandinav të Kattegat janë në thelb peshkatarë dhe fermerë që jetojnë në prodhimet e pakta të tokës së tyre të thatë, por gjatë sezonit të verës ata braktisin vendin e tyre dhe fillojnë ekspeditat për të arritur në fushat më pjellore të Lindjes. Pak luftëtarë, pak piratë, pak mercenarë, ata kryejnë sulmet e tyre vjetore kundër popujve fqinjë dhe më pas kthehen në shtëpi dhe ndajnë frytet e sulmeve të tyre me familjet e tyre dhe i bëjnë homazhe Earl Haraldson, atij që zotëron anijet dhe vendos destinacionin e bastisjeve.

Rrafshnaltat e lindjes, megjithatë, me kalimin e viteve, pasi ishin plaçkitur për një kohë të gjatë, ofrojnë gjithnjë e më pak mundësi për të ardhura dhe është atëherë që guximtari Ragnar Lothbrock bën propozimin e guximshëm për të ndryshuar destinacionin e tij për të ardhmen dhe për të arritur në spirancën e rajoneve të pashkelura të Perëndimit, të përfolura si të pasura përtej imagjinatës.

Duke mos iu bindur ndalimit nga konti i ndrojtur  dhe duke injoruar kërcënimet delikate drejtuar familjes së tij, Ragnar vazhdon të ndjekë ëndrrën e tij ambicioze dhe, duke fituar mbështetjen e vëllait të tij më të vogël Rollo dhe shokëve të tjerë të pakënaqur, ai gjithashtu e diskuton atë me mikun e tij marangoz dhe të zgjuar Floki, i cili së shpejti ndërton anije më të forta, më rezistente dhe më të shpejta, me një byk më të thellë dhe të ngushtë, të afta të rrëshqasin lehtë në valët e detit të hapur.

Kur grupi i eksploruesve u kthye në fshehtësi nga ekspedita në Britani me një plaçkë të madhe të përbërë nga sende të çmuara, skllevër të krishterë dhe njohuri të reja, duke provuar se ato përralla nuk ishin thjesht fantazi të pabazuara, midis banorëve të fshatit të përgjumur shkatkohet një tërmet i vërtetë , që përfshin një shpërbërje progresive të rendit ekzistues politik dhe shoqëror.

Skenari i Michael Hirst, pjesërisht i bazuar në fakte historike të vërtetuara, pjesërisht i frymëzuar nga sagat e lashta norvegjeze, nxjerr në pah diversitetet e thella kulturore dhe fetare që karakterizuan botën e njohur në shekullin e VIII dhe traumën e pashmangshme që rrjedh nga takimi dhe përballja e tyre e papritur.

Protagonisti karizmatik Ragnar Lothbrock, një figurë legjendare që mishëron disa sundimtarë skandinavë të shekullit të IX, të bashkuar duke ndërmarrë një seri zgjerimesh në Evropën Veriore dhe nga trashëgimtarët e të cilëve do të rrjedhin dinastia Normane dhe familjet e shumta fisnike që mbretëruan në Francë , Angli dhe Italinë e Jugut në mesjetë.

Ragnar është një njeri kompleks dhe i diskutueshëm, veprimet e të cilit, ndonjëherë edhe të padrejta dhe të pamëshirshme, drejtohen jo vetëm nga epshi për fat dhe lavdi, por gjithashtu dhe mbi të gjitha nga vullneti për të kapërcyer kufijtë e njohurive dhe aftësive të tij, të cilat ngrejnëë atë, si një Uliks të ri, duke u përpjekur të shtyjë veten gjithnjë e më tej përtej horizontit të përbashkët, duke shkelur ligjet njerëzore dhe hyjnore.

Përmes syve të tij të akullt dhe të ipnotizuar, shikuesi shtyhet të njohë funksionimin e shoqërisë misterioze dhe të dhunshme Vikinge, dhe zakonet e popujve bashkëkohorë evropianë, të cilët, për sa i përket bestytnisë dhe mizorisë, shpesh nuk ndryshojnë shumë nga ata fisnorë.

Regjia tregon, pa gjykuar ose marrë anash, shfrytëzimet e pushtuesit heroik dhe shokëve të tij trima në sulme, duke përfshirë beteja të përgjakshme dhe luftime të furishme dorë më dorë, sakrifica dhe copëtime rituale, komplote të përgjakshme gjyqësore dhe barbarizma të pandëshkueshme.

Përmbajtja dhe imazhet me një ndikim të fortë vizual nuk mungojnë dhe e bëjnë serinë të përshtatshme kryesisht për një audiencë të rritur, megjithëse përfaqësimi i dhunës nuk është kurrë një mjet i thjeshtë narrativ, por më tepër një faktor i nevojshëm për ta bërë përfaqësimin sa më real dhe gjithëpërfshirës .

Pavarësisht nga saktësia e demonstruar në riprodhimin e grupeve dhe detajeve, nga përdorimet e përditshme te teknikat e lundrimit dhe luftimit, nga ritet fetare në gjuhën e përdorur nga Vikingët, Saksonët dhe Frankët, Vikings nuk është sidoqoftë një seri me një gjurmë dokumentare ose për qëllim studiues. Hirst, në fakt, shpesh përdor shumë licenca artistike për të integruar boshllëqet historike dhe përrallat legjendare, dhe kjo gjithashtu ka të bëjë me skanimin kohor të fakteve të dokumentuara, në pritje të ngjarjeve dhe prezantimin e personazheve dhe shpikjeve teknike që do të shohin dritën vetëm shumë dekada më vonë .

Seksioni kryq historik që shfaqet është ai i një periudhe të paqëndrueshme dhe të errët, e mbizotëruar nga pasiguri dhe kontraste, në të cilën për të mbijetuar, përveç mbështetjes në shpata, duhet gjithashtu të jeni në gjendje të shfrytëzoni mirë intuitën, njohuritë dhe strategjinë.

Por një rol po aq të rëndësishëm zënë besimi dhe besimet fetare. Prania e një dimensioni të botës tjetër që merr pjesë dhe drejton çështjet njerëzore vihet në dyshim vazhdimisht nga të dy palët, Normanët dhe të krishterët, dhe kujtohet, si dhe nga shumë profeci të përhapura në histori, nga prania e parashikuesit enigmatik të fshatit që ju shpërndan parashikimet e tij banorëve të fshatit për të ardhmen dhe përfshirjen e nurgut tolerant katolik Athelstan, i cili me njohuritë e tij luan një rol vendimtar në ngritjen e Ragnar nga një fermer dhe luftëtar i thjeshtë në mbret të Skandinavisë.

Pranë tij lëvizin personazhe të tjerë dytësorë të karakterizuar mirë në psikologjitë dhe motivimet e tyre të përdredhura midis të cilave, përveç vëllait të zymtë Rollo dhe mikut të çuditshëm Floki, bie në sy figura e gjallë e gruas së tij Lagertha. Frymëzuar nga shieldmaiden (fjalë për fjalë “vajza me mburojë”) të mitologjisë skandinave, ajo është një grua e fortë, e emancipuar dhe e paepur, e cila shmang mbrojtjen dhe tiraninë e një burri ose partneri, duke ndërtuar një reputacion të saj të fortë ose duke luftuar me tërbim së bashku me burrat, të dy duke qeverisur me inteligjencë mbi komunitetin e tyre.

Në shoqërinë Vikinge, në fakt, gratë kishin më shumë të drejta ligjore sesa në çdo kulturë tjetër të njohur mesjetare dhe ushtronin pushtet politik pothuajse po aq sa burrat e tyre, veçanërisht kur ata ishin larg shtëpisë për bastisjet. Dhe së bashku me Lagherta, figurat e tjera femra tregohen si luftëtare dhe si mbajtëse me ndikim të vetë të tyre vendimmarrës, si në moratorët jo-mikpritës, ashtu edhe brenda pallateve të bollshme mbretërore.

Me kalimin e stinëve, historia bëhet gjithnjë e më korale, skenarët gjeografikë zgjerohen dhe gjithnjë e më shumë hapësirë ​​rezervohet për ngjarjet e Anglisë dhe Francës, si dhe për trashëgimtarët e protagonistit, i cili nga ana tjetër është duke u zhdukur.

 

Personazhet.

Tek vikingët personazhet nuk janë të sheshtë dhe as nuk bien kurrë në kategori të qarta të së mirës ose së keqes: personalitetet e tyre janë në lëvizje të vazhdueshme, duke ndryshuar me rrjedhën e ngjarjeve.

Protagonist absolut nga xhirimet e para është Ragnar Lothbrok, një i ri i cili, ndërsa besonte veten pasardhës të Odin, fillimisht bën një jetë të thjeshtë, duke qenë një fermer modest dhe një familjar i kujdesshëm, i martuar me Lagertha-n e bukur dhe krenare dhe prind i dy fëmijë, djali Bjorn dhe vajza Gida. Kur e kërkojnë rrethanat, Ragnar nuk i shmanget huazimit të aftësive të tij luftarake në shërbim të sovranit, duke provuar në disa raste se ai është një luftëtar i ashpër dhe i aftë. Por ai nuk është i kënaqur me shërbimin e një mbreti, as me pronësinë e një toke dhe të një familjeje që e adhuron atë. Ai është një shpirt i lirë, kurioz dhe i pamatur dhe në zemrën e tij ai kultivon dëshirën e pandalshme për të zbuluar toka të reja ku njerëzit e tij mund të lëvizin për të jetuar më mirë.

Guximi dhe ambicia e tij do ta shtyjnë atë të ndërmarrë një sërë ekspeditash përtej kufijve të Detit të Veriut, për të eksploruar territore të panjohura dhe për t’u lidhur me popujt dhe zakonet e huaja, duke e bërë atë të fitojë famë dhe respekt, por gjithashtu duke e distancuar atë nga dashuritë e tij më të mëdha dhe nga besimi i tij në perënditë dhe idealet e popullit të tij. Një karakter shumëplanësh, problematik dhe i munduar, Vikingu Ragnar i patrembur është një hero shumë modern, gjithmonë i projektuar drejt njohjes dhe zbulimit të të panjohurës, dhe në të njëjtën kohë i lidhur thellë me rrënjët e kulturës së tij, një njeri i ndarë midis së kaluarës dhe së ardhmes , midis tokës dhe detit, shpirtit dhe mishit, veprimet e të cilit shpesh janë të paparashikueshme dhe mundimet më të errëta të të cilave shpesh marrin kontrrollin pa paralajmërim.

Rollo Lothbrock, vëllai i vogël i Ragnar, ka qenë gjithmonë i lidhur me këtë të fundit nga një marrëdhënie konfliktuale e respektit të thellë dhe xhelozie konkurruese, si në fushën personale ashtu edhe në atë sentimentale, duke qenë dashuruar marrëzisht me gruan e tij, Lagertha. Luftëtar i fortë dhe trim, bujar por impulsiv, për shkak të ndjenjës së tij të vazhdueshme të lënë në hije nga veprat heroike të vëllait të tij të madh, ai nuk heziton të kryejë veprime të pabesa, të qëndrojë në krah të armiqve dhe të tradhtojë gjakun e tij, në mënyrë që të ngjitet në pozita të fuqisë më të madhe. Karakteri është frymëzuar në distancë nga një paraardhës i William Pushtuesit.

Lagertha, gruaja e bukur dhe krenare e Ragnar, të cilit i ka dhënë dy fëmijë, është një grua aq e guximshme dhe e fortë sa dhe ndoshta më shumë se çdo luftëtare tjetër Viking, aq sa ajo ka marrë pjesë në vijën e frontit në beteja të shumta, duke rivalizuar burrat për pamëshirshmëri dhe zjarr. Pas martesës ajo pranoi të vare shpatën dhe mburojën për të rritur fëmijët e saj, por edhe ajo mbetet një frymë e lirë dhe e shqetësuar, krenare dhe me vullnet të fortë, gjithmonë e gatshme të largohet dhe të kthehet në lojë, si duke mbështetur ambiciet e burrit të saj dhe duke kërkuar pohimin e saj që shkon përtej një lidhje sentimentale shtrënguese.

Ragnar, në fakt, duke ndjekur dëshirën e tij për pushtim, së shpejti e zëvendëson atë me Aslaug, një princeshë e zgjuar dhe misterioze me fuqitë e parashikimit që ai takon gjatë një prej udhëtimeve të tij dhe që e josh atë me premtimin e trashëgimtarëve të tjerë me një të ardhme të shkruar në yje. Gruaja pretendon të jetë vajza e dy personazheve legjendar, luftëtares Brunhild dhe heroit Siegfried që ka mposhtur dragoin Fafnir, dhe duke shfrytëzuar këtë trashëgimi ajo përpiqet të mbizotërojë Kattegat.

Floki, ndërtues i shkëlqyeshëm dhe i çuditshëm i anijeve, është miku më i mirë i Ragnar dhe ai që e ndihmon atë të realizojë fantazitë e tij të guximshme, para së gjithash atë të të qenit në gjendje të lundrojë drejt detit të hapur përtej kufijve të njohur. I paqartë dhe ekstravagant, tallës dhe dukshëm mos kokçarës, si dhe një inxhinier shumë i aftë dhe një ekspert i shkëlqyeshëm mjekësor, ai është gjithashtu një fanatik fetar që beson absolutisht në perëndi dhe në vullnetin e tyre të pashkrueshëm dhe të mençur mbi gjithçka dhe të gjithë, deri në pikën që të mbështeten plotësisht në gjykimin e tyre dhe të dënojnë ashpër ata që nuk i respektojnë ata.

Një figurë qendrore në zhvillimin e komplotit të sezonit të parë është ajo e Athelstan, një prift i ri i krishterë nga manastiri i Lindisfarne, i pushtuar nga vikingët gjatë sulmit të tyre të parë në vendbanimet bregdetare të Ishujve Britanikë, i cili dërgohet në Kattegat si një skllav personal nga Ragnar. Besimtar, i durueshëm dhe kurioz për botën, falë sinqeritetit të tij, këmbënguljes dhe bujarisë së tij pa interes, ai arrin të thyejë shpirtin e vrazhdë dhe të munduar të protagonistit, të cilit i mëson gjuhën e tij, duke e udhëzuar gjithashtu për traditat dhe zakonet britanike, duke u bërë me kalimin e kohës si një informator i vlefshëm, një mik besnik dhe një i besuar i sinqertë. Por bashkëjetesa me njerëzit e Veriut do të ushtrojë një magjepsje të papërmbajtshme në priftin e ndrojtur, duke e shtyrë atë t’i bëjë vetes pyetje të thella për besimin dhe misionin e tij.

Lidhja e tij bëhet veçanërisht e fortë me djalin e madh të Ragnar, Bjorn, për të cilin ai bëhet një lloj vëllai ose këshilltari më i madh, pikërisht në vitet në të cilat prindi i tij Ragnar i kushtohet vetes, eksplorimeve të tij dhe ëndrrave të tij të lavdisë, duke e lënë familjen mënjanë. Bjorn, nga një trembëdhjetë vjeçar i frikësuar dhe i papjekur, me kalimin e episodeve bëhet një luftëtar i respektuar, duke fituar pseudonimin “Mburoja e Hekurt” për rezistencën e tij të pabesueshme në betejë, duke sprovuar veten si pasardhësin ideal të Ragnar, nga i cili ai trashëgon respektin sepse ligji dhe detyra dhe hapja ndaj së resë, megjithëse vrulli dhe papërvoja e natyrshme në moshën e tij të re, ndonjëherë e bëjnë atë mëkat të lehtësisë dhe arrogancës.

 

Kuriozitet:

History Channel zbuloi se V-ja e dekoruar në logon e titullit synon të kap thelbin e kulturës Viking në elementët e saj të ndryshëm. Në pjesën e sipërme të majtë, në fakt, ju mund të shihni anije të stilizuara që u referohen aftësive të tyre si ndërtues, ndërsa dy qarqet me kryqe poshtë simbolizojnë vëllazërinë dhe lidhjet e pazgjidhshme të familjes, e cila është ajo që drejton vazhdimisht veprimet e Ragnar; ana e djathtë, e cila duket si një teh i konsumuar dhe i përgjakur, përfaqëson luftën, dhunën, vdekjen; së fundmi, maja tregon një riprodhim të thjeshtuar të yggdrasil, pemës së jetës, e cila në mitologjinë skandinave është gjithashtu ekuivalente me origjinën e kozmosit.

Vikings (2013)
Vikings (2013)
Vikings (2013)
Vikings (2013)
Vikings (2013)
Vikings (2013)
Vikings (2013)
Vikings (2013)
Vikings (2013)
Vikings (2013)
Titulli origjinal Vikings
Vlerësimi TMDb 8 4,534 vota
Transmetuar në dt: Mar. 03, 2013
Përfunduar në dt: Dec. 30, 2020
Sezone 6
Episodet 89
Kohëzgjatja mesatare 44 minuta
Shpërndarë1

Tituj të Ngjashëm

Invasion (2021) me Titra Shqip
Squid Game (2021) me Titra Shqip
Bulgasal: Immortal Souls (2021) me Titra Shqip
Power Book IV: Force (2022) me Titra Shqip
The Assignment (2019) me Titra Shqip
Pretty Little Liars (2010) me Titra Shqip
Hawkeye (2021) me Titra Shqip
Don’t Look Deeper 2020
Fleabag (2016) me Titra Shqip
The Mandalorian 2019
True Beauty 2020
Arrow (2012) me Titra Shqip