The Wire (2002) me Titra Shqip

The Wire (2002) me Titra Shqip

Jun. 02, 2002
Vlerësimi juaj: 0
10 1 votë

Sezone dhe episode

5Sezoni 5 Jan. 06, 2008
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
4Sezoni 4 Sep. 10, 2006
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
3Sezoni 3 Sep. 19, 2004
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
2Sezoni 2 Jun. 01, 2003
  • Akoma nuk janë vendosur episodet për këtë sezon.
1Sezoni 1 Jun. 02, 2002
10

Regjizori

David Simon
Regjizori

Aktorët

Dominic West isJimmy McNulty
Jimmy McNulty
Lance Reddick isCedric Daniels
Cedric Daniels
Sonja Sohn isKima Greggs
Kima Greggs
Wood Harris isAvon Barksdale
Avon Barksdale
Wendell Pierce isBunk Moreland
Bunk Moreland
Clarke Peters isLester Freamon
Lester Freamon
Deirdre Lovejoy isRhonda Pearlman
Rhonda Pearlman
J.D. Williams isBodie Broadus
Bodie Broadus
Andre Royo isBubbles
Bubbles

Video trailer

Përshkrimi i Filmit

E lindur nga stilolapsi pasionant i David Simon, ish gazetar, shkrimtar, skenarist dhe producent, The Wire nuk është vetëm një seri e thjeshtë detektive e ngjashme me shumë produkte bashkëkohore dhe / ose pasuese, por mbi të gjitha, falë përshkrimit të krimit në Baltimore, një nga rrëfimet më të rëndësishme dhe me ndikim në historinë e serialitetit: një pamje besnike, e saktë dhe e përpiktë e shoqërisë amerikane nga pikëpamja shoqërore, ekonomike dhe politike dhe se si të gjitha nivelet shoqërore dhe njerëzore janë të ndërlidhura, të cilat ai i tregon pa rezerva dhe me një vështrim pothuajse gazetaresk gërshetim të varfërisë, drogës, politikës, institucioneve, pushtetit, mediave masive dhe zbatimit të ligjit.

 

 

The Wire – Për çfarë bëhet fjalë?

Baltimore nuk është vetëm një qytet, por një metropol i vërtetë. Njerëzimi që e popullon është i dendur dhe i ndërthurur në disa nivele: nëse protagonisti i serisë është detektivi Jimmy McNulty, i cili punon për departamentin e policisë në Baltimore, antagonistët kryesorë, nga të cilët detektivi përpiqet të ndjekë gjurmët, janë anëtarët e një organizatë kriminale që merret me shpërndarjen e drogës, e drejtuar nga familja Barksdale. Por, ndërsa hetimet e çdo sezoni janë padyshim një element themelor, po aq i rëndësishëm është zbulimi, episod pas episodi, i botës kriminale që fshihet pas hetimeve të momentit. Dhe kështu detektivi zbulon gradualisht lidhjet midis drogës, tregtisë së porteve, burokracisë, shkollave dhe mediave masive.

 

 

Personazhet

Jimmy McNulty (Dominic West) është një detektiv i Baltimore me origjinë irlandeze. Ai ka një talent të madh, por edhe një tendencë të dukshme për të mos ndjekur rregullat, një qëndrim që i shkakton shpesh probleme. Sidoqoftë, është pikërisht nisma e tij e vazhdueshme personale, në kundërshtim me protokollin, e cila e ndihmon atë në hetime dhe e çon atë në zbulimin e fakteve dhe informacioneve të dobishme. Në privatësi ai ka një problem me alkoolin dhe marrëdhënie të vështira dhe të paqëndrueshme njerëzore dhe sentimentale.

 

Bunk Moreland (Wendell Pierce) është një detektiv i përkrahur fillimisht nga McNulty, si ai mjaft i prirur për të pirë shumë dhe për të thyer rregullat, por normalisht më i arsyeshëm. Ai megjithatë është një mik i ngushtë i kolegut.

 

Kima Greggs (Sonja Sohn) është një agjente e narkotikës, haptazi lezbike dhe shumë e ngjashme në karakter me McNulty, në varësinë nga alkooli dhe paaftësinë për të mbajtur marrëdhënie të qëndrueshme. Përkundër kësaj, ose ndoshta pikërisht për shkak të kësaj, ajo shpesh përplaset.

 

Lester Freamon (Clarke Peters) është një veteran i policisë së Baltimore, vëzhgues i qetë dhe këmbëngulës dhe detektiv i kujdesshëm dhe metodik, analizat e të cilit shpesh janë vendimtare për hetimin.

 

Roland “Prez” Pryzbylewski (Jim True-Frost) është një detektiv me origjinë polake, i portretizuar fillimisht si i paaftë, edhe pse me kalimin e kohës ai dëshmon të jetë mjaft i aftë prapa skenave dhe jo në fushë.

 

Bill Rawls (John Doman) është një polic nga departamenti i Baltimore i cili ngadalë gjatë sezoneve bën një karrierë deri në zënien e pozicioneve të rangut shumë të lartë, gjithashtu falë ambicies së tij. Nga ana tjetër, ai shpesh çohet për të shkarkuar raste në departamente të tjera ose për të mbyllur brutalisht hetimet për të shmangur problemet e veta.

 

Avon Barksdale (Wood Harris) është udhëheqësi i padiskutueshëm i organizatës kriminale që drejton tregtinë e drogës në Baltimore, i pamëshirshëm dhe i paskrupullt, më pak i mprehtë dhe largpamës se i dyti, Stringer.

 

Russell Bell aka Stringer (Idris Elba) është i dyti në rang në kontrollin e familjes së krimit Barksdale. Ai po studion ekonomi dhe po përpiqet të shpengojë veten nga bota kriminale ku bën pjesë, pjesërisht duke kryer operacione pastrimi parash dhe pjesërisht duke investuar në sektorin e pasurive të paluajtshme, falë lidhjeve të tij politike.

 

Bubbles (Andre Royo) është një i droguar i cili po përpiqet të largohet nga heroina, por ndërkohë, duke pasur parasysh rrethin e kontakteve dhe njohuritë e rrethit, ai është një informator për policinë.

 

 

Kuriozitet

Gjatë sezonit të pestë, HBO prodhoi tre filma të shkurtër për të treguar momente nga e kaluara e personazheve të The Wire, të cilët më pas u publikuan në setin e plotë të DVD të serisë.

Pas përfundimit të serisë, prej vitesh kolegjet dhe universitetet e kanë përfshirë atë si objekt analize në kurset e studimit të disiplinave të ndryshme, nga ligji në sociologji në kinema.

Ish -Presidenti amerikan Barack Obama ka deklaruar vazhdimisht se The Wire është seriali i tij i preferuar televiziv i të gjitha kohërave. Në vitin 2010 Mario Vargas Llosa, Çmimi Nobel për Letërsinë, shkroi një përmbledhje shumë pozitive për El País. Stephen King e ka quajtur personazhin e Snoop “ndoshta kriminelja më e tmerrshme femër që është shfaqur ndonjëherë në një seri televizive”.

 

Shumë personazhe të vegjël në seri luhen nga policë të vërtetë ose politikanë ose ish -kriminelë, madje edhe kriminelë të cilët në të kaluarën në fakt ishin arrestuar nga policë të vërtetë që merrnin pjesë në serial. Karakteri i “Bubbles”, pra, bazohet kryesisht në një narkoman të vërtetë dhe informator të policisë me të njëjtin pseudonim, i cili në vitet 1960 kishte filluar të bashkëpunonte me drejtësinë pasi u arrestua për vjedhje dhe i cili ishte i njohur për kujtesën e tij të frikshme fotografike, thelbësore për dhënien e informacionit policisë.

 

Për një periudhë të shkurtër kohore, ekipi i shkrimit konsideroi të shkruante një sezon të gjashtë të lidhur me komunitetin latino -amerikan të Baltimore dhe ndikimin e tij në transformimin e qytetit, por asgjë nuk u bë kurrë, sepse, ndryshe nga sezonet e tjera, secila lidhej me një lëndë për të cilin Simon ishte vetë ekspert, në këtë rast askush nuk kishte përvojë të mjaftueshme.

 

Tom Waits, kompozitori i temës kryesore të serialit, Way Down in the Hole, pranoi të përdorte këngën e tij për aq kohë sa të mund të shikonte paraprakisht serinë. Kishte heshtje dhe asnjë reagim për disa javë pas dërgimit të kasetave në shtëpi tek ai, derisa produksioni vendosi të kontaktonte Waits për lajme. Artisti rrëfeu se nuk ishte në gjendje të përdorte një videoregjistrues dhe se po priste që gruaja e tij të kthehej dy ditë më vonë për të parë serialin. Dy ditë më vonë mbërriti nënshkrimi.

The Wire (2002) me Titra Shqip
The Wire (2002) me Titra Shqip
The Wire (2002) me Titra Shqip
The Wire (2002) me Titra Shqip
The Wire (2002) me Titra Shqip
The Wire (2002) me Titra Shqip
The Wire (2002) me Titra Shqip
The Wire (2002) me Titra Shqip
The Wire (2002) me Titra Shqip
The Wire (2002) me Titra Shqip
Titulli origjinal The Wire
Vlerësimi TMDb 8.4 1,347 vota
Transmetuar në dt: Jun. 02, 2002
Përfunduar në dt: Mar. 09, 2008
Sezone 5
Episodet 60
Kohëzgjatja mesatare 60 minuta
Shpërndarë2

Tituj të Ngjashëm

Bulgasal: Immortal Souls (2021) me Titra Shqip
Hellbound (2021) me Titra Shqip
Yellowstone (2018) me Titra Shqip
Band of Brothers 2001 me Titra Shqip
Mare of Easttown (2021) me Titra Shqip
Money Heist: Korea – Joint Economic Area (2022) me Titra Shqip
How to Sell Drugs Online (Fast) (2019) me Titra Shqip
Queen of the South (2016) me Titra Shqip
Narcos (2015) me Titra Shqip
Friends (1994) me Titra Shqip
The Vampire Diaries 2009 me Titra Shqip
Invasion (2021) me Titra Shqip