The Lord of the Rings: The Rings of Power (2022) me Titra Shqip

The Lord of the Rings: The Rings of Power (2022) me Titra Shqip

Sep. 01, 2022
Vlerësimi juaj: 0
9.5 55 vota


Sezone dhe episode

1Sezoni 1 Sep. 01, 2022
5.5

Video trailer

Përshkrimi i Filmit

Saga e fantazisë e kultit e bazuar në librat e J.R.R. Tolkien bën debutimin e tij në formë televizive me një histori që zhvillohet mijëra vjet përpara ngjarjeve të treguara në serinë e filmave të bazuar në Hobbit dhe The Lord of the Rings: një kapitull që shton botën misterioze dhe magjike të sjellë në mënyrë të përsëritur në ekran i madh.

 

 

The Lord of the Rings: The Rings of Power – Për çfarë bëhet fjalë

Në Tokën e Mesme, gjatë epokës së dytë, të karakterizuar nga një periudhë mjaft e qetë dhe paqësore, ndodhin disa ngjarje domethënëse: farkëtimi i Unazave të Fuqisë, ngritja e Zotit të Errët Sauron, rënia e mbretërisë ishullore të Númenorit dhe aleanca përfundimtare midis Elfëve dhe Burrave.

Midis heronjve që nuk kanë gjasa të testohen dhe personazheve të këqij të njohur ose të pa panjohur, historitë marrin jetë nga thellësitë e maleve të mjegullta deri në pyjet madhështore që gjenden në kryeqytetin e Elfëve të Lindon, në ishullin Númenor, në vendet më të largëta për të cilat ka njohuri.

 

 

Personazhet

Cynthia Addai-Robinson është Miriel, mbretëresha regjente e Númenorit, një mbretëri ishullore e sunduar nga Burrat që rrjedhin nga Elros, vëllai gjysmë elf i Elrondit.

Robert Aramayo është Elrond, një politikan dhe arkitekt gjysmë Elf, i cili zgjodhi të ishte i pavdekshëm, ndryshe nga vëllai i tij Elros, i cili në fakt u plak dhe më pas vdiq.

Owain Arthur si Durin IV, princ i qytetit gnome të Khazad-dûm.

Maxim Baldry është Isildur, marinar i Númenor, më pas një luftëtar dhe në fund mbret.

Nazanin Boniadi është Bronwyn, një nënë dhe shëruese njerëzore që zotëron një farmaci në Tokat Jugore.

Morfydd Clark në rolin e Galadriel, një luftëtar Elven që beson se e keqja po kthehet në Tokën e Mesme.

Ismael Cruz Córdova është Arondir, një Elf i dashuruar me Bronwyn, i torturuar nga kjo dashuri e ndaluar.

Charles Edwards është Celebrimbor: farkëtari Elven përgjegjës për farketimin e Unazave të Fuqisë, mik i gnomes të Khazad-dûm.

Trystan Gravelle është Pharazôn, këshilltar i mbretëreshës Miriel.

Lenny Henry është Sadoc Burrows, një plak Harfoot (një racë e Hobitëve me lëkurë të errët).

Ema Horvath është Eärien, motra e Isildurit (personazhi origjinal i krijuar për serialin dhe mungon në librat e Tolkien).

Markella Kavenagh është Elanor “Nori” Brandyfoot, një Harfoot e etur për aventura.

Simon Merrells është Trevyn.

Tyroe Muhafidin është Theo, djali i Bronwyn.

Peter Mullan është Durin III, mbreti i Khazad-dûm.

Sophia Nomvete është Disa, princesha e Khazad-dûm.

Lloyd Owen është Elendil, marinar i Númenor.

Megan Richards është Poppy Proudfellow, një Harfoot.

Dylan Smith është Largo Brandyfoot, babai i Norit.

Benjamin Walker është Gil-galad, mbreti i Elves, në krye të mbretërisë së Lindon.

Sara Zwangobani është Marigold Brandyfoot, nëna e Norit.

The Lord of the Rings: The Rings of Power (2022) me Titra Shqip
The Lord of the Rings: The Rings of Power (2022) me Titra Shqip
The Lord of the Rings: The Rings of Power (2022) me Titra Shqip
The Lord of the Rings: The Rings of Power (2022) me Titra Shqip
The Lord of the Rings: The Rings of Power (2022) me Titra Shqip
The Lord of the Rings: The Rings of Power (2022) me Titra Shqip
The Lord of the Rings: The Rings of Power (2022) me Titra Shqip
The Lord of the Rings: The Rings of Power (2022) me Titra Shqip
The Lord of the Rings: The Rings of Power (2022) me Titra Shqip
The Lord of the Rings: The Rings of Power (2022) me Titra Shqip
Titulli origjinal The Lord of the Rings: The Rings of Power
Vlerësimi TMDb 6.5 26 vota
Transmetuar në dt: Sep. 01, 2022
Sezone 1
Episodet 8
Kohëzgjatja mesatare 60 minuta
Shpërndarë3

Tituj të Ngjashëm

Knightfall (2017) me Titra Shqip
SPY x FAMILY (2022) me Titra Shqip
The Flash (2014) me Titra Shqip
Ganglands (2021) me Titra Shqip
For Life (2020) me Titra Shqip
Fatma 2021
The Tourist (2022) me Titra Shqip
Trese (2021) me Titra Shqip
The Girl in the Mirror (2022) me Titra Shqip
Extant 2014
Your Honor (2020) me Titra Shqip
Willow (2022) me Titra Shqip